ajax loader
simorghland

06:40:57pm

1403 / tir (4) / 25

Summer

Monday

Animal name of the year: Whale

Until the beginning of Spring:

The name of the spectacular region:

زیارتگاه بابا محمود

باستانی

Isfahan province

City Name:bon

Hours and kilometers to Isfahan:h--- k

User Points :

این زیارتگاه کوچک در محله قارایال و دامنه تپه ای (قارایال) شهر بن قرار گرفته است.محله ای با بافت و خانه های قدیمی است. اولین قبرستان شهر بن در این مکان بوده، که به مرور زمان تغییر مکان داده است.

شجره نامه ی زیارتگاه بابا محمودبابا محمود اصالتا امامزاده نبوده و برای این که نسبش به امام معصوم برنمی گردد به "بابا" ملقب شده است.
 بابامحمود(محمود شعیب) یکی از بزرگان، عارفان و ثروتمندان شهر بن بوده و در زمان امامزاده سیّد بهاءالدین محمد(ع) زندگی می کرده امامزاده سید بهاءالدین محمد(ع ) چوبان بابا محمود بوده است.وقتی بابا محمود از مقام و نسب این امامزاده خبردار می شود. پیشنهاد ازدواج ایشان را با دخترش داد، که مورد قبول واقع شد، و پس از سفر حضرت سید بهاء الدین محمد(ع)به عربستان و انجام مراسم حج در مکه و مدینه و بازگشتشان به ایران این ازدواج صورت گرفت و بابا محمود تمام مال و منال خود را تقدیم این امامزاده می کند ثمره ی این ازدواج ۴فرزند (۳پسر بنام های سید محمد <مدفون در بازار شهر شوشتر استان خوزستان>، سید ابراهیم اکبر معروف به زین الدین < مدفون در حوالی اژگرد اصفهان> ، سید احمد معروف به بابا پیر احمد <مدفون در حوالی شهر بن در ۱۴ کیلومتری روستای شیخ شبان> و یک دختر به نام سیده فاطمه< مدفون در خیابان چهار سوق اصفهان> ) میباشد، و به همین دلیل بابامحمود هم پدر خانم یک امامزاده است و هم پدر بزرگ یک امامزاده که امامزاده بابا پیراحمد(ع) شهر بن فرزند امامزاده سید بهاءالدین محمد (ع)می باشد.قبر این شخص بزرگوار قبلا بدون بارگاه بوده است. اما یک بنی ساکن خوزستان شبی ایشان را در خواب می بیند که از او گلایه می کند و به بن می آید و بارگاه کوچکی برای او بنا می کند.

امکانات رفاهی: زیارتگاه بابا محمود در شهر بن بسیار مظلوم واقع شده است که متاسفانه مسئولین شهر هیچ گونه اقدامی برای آبادانی و فضاسازی اطراف این زیارتگاه انجام نمی دهند تا لااقل مسافرانی که به این شهر زیبا میآیند بتوانند درجوار این زیارتگاه استراحت کنند.

You can post your comments about this place and participate in the rating. This can help your friends to make a more accurate choice. But you need to register or login.