ajax loader
simorghland

10:50:37pm

1403 / khordad (3) / 27

Spring

Sunday

Animal name of the year: Whale

Until the beginning of Spring:

The name of the spectacular region:

خانه امیرنظام گروسی

باستانی

Isfahan province

City Name:tabriz

Hours and kilometers to Isfahan:h--- k

User Points :

خانه‌ امیر نظام گروسی یکی ازخانه های زیبای  دوران قاجار است که در شهرستان تبریز و استان آذربایجان شرقی قرار گرفته است. امیر نظام گروسی که یکی از رجال سیاسی و نویسندگان به نام دوره‌های قاجار بود که  این خانه را در دوران ناصرالدین شاه برای خود بنا کرد.این خانه در دوره های بعد توسط حکومت پهلوی  به‌عنوان اداره‌ دارایی و اداره‌ فرهنگ استفاده گردید. در سال ۱۳۷۰ سازمان میراث فرهنگی این بنا را خریداری و با پایان یافتن مرمت آن در سال ۱۳۸۵، آن را تبدیل به موزه‌ قاجار کرد.خانه امیرنظام گروسی(موزه قاجار)در محله ششگلان تبریز قرار دارد.

 

امیرنظام گروسی که بود؟

حسن‌علی گروسی مقلب به امیر نظام گروسی، از کردهای شهر بیجار و یکی از سیاستمداران و نویسندگان دوره‌ قاجار است. او اولین کسی بود که ماشین آلات ضرب سکه، تمبر و چاپ آن را به ایران آورد. وی همچنین در تاسیس مدرسه‌ مظفریه و رشدیه نیزنقش بسزایی داشت.. وی مدتی وزیر فوائد عامه‌ ناصرالدین شاه بود و  بعدها نیزبه‌سمت‌های وزیر مختار در انگلیس و سفیر ایران در فرانسه و عثمانی منتسب شد. امیر نظام زمانی که پیشکار آذربایجان بود، این عمارت را در تبریز، شهر ولیعهد نشین قاجار، بنا کرد که هنوز هم شکوه و عظمت آن پا بر جا است. بعد از امیر نظام، والیان آذربایجان در این مکان سکونت داشتند.

خانه امیرنظام گروسی  ۳۰۰۰ مترمربع دارد  و ساختمان آن در دو طبقه ساخته شده که زیر بنای آن ۱۵۰۰ مترمربع است. ایوان آن دارای  ۱۶ ستون می باشد که با  سرستون‌های بسیار زیبا آراسته هستند.

عمارت دو حیاط اندرونی و بیرونی دارد و حوض‌ها و باغچه‌هایی که دور آن را فرا گرفته‌اند، زیبایی دو چندانی به این معماری قجری می‌بخشد.این عمارت زیبا دارای پنجره‌های مشبک و شیشه‌های رنگی می باشد که بر زیبایی آن افزوده است.گچ‌بری‌ها و آینه‌کاری‌های داخلی خانه نیزجلوه‌گر هنر ایرانی است.حوضخانه ای نیز در زیرزمین خانه وجود دارد که ستون های آن و آجرکاری های سقف کم نظیر می باشد.

موزه‌ قاجار تالارهای متعددی دارد که هرکدام قسمتی از تاریخ قاجار را منعکس می‌کنند.

تالارهای طبقه‌ اول،طبقه‌ اول شامل ۷ تالار به نام‌های تالار سکه، بافته، چینی، آبگینه، فلزات، موسیقی و تالار خاتم است.

تالارهای طبقه زیرزمین نیز ۶ تالار با نام‌های تالار سنگ، اسلحه، رجال و فرامین، معماری و شهرسازی، قفل و تالار فانوس است.

عمارت امیر نظام گروسی در سال ۱۳۷۰ و با شماره‌ ۱۷۴۹ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

You can post your comments about this place and participate in the rating. This can help your friends to make a more accurate choice. But you need to register or login.