ajax loader
simorghland

04:47:28am

1403 / tir (4) / 1

Summer

Friday

Animal name of the year: Whale

Until the beginning of Spring:

The name of the spectacular region:

آتشکده چک چک اردکان

باستانی

Isfahan province

City Name:Ardakan

Hours and kilometers to Isfahan:h--- k

User Points :

آتشکده چک چک یکی از مهم ترین زیارتکاه های زرتشتیان جهان است که در شهرستان اردکان واقع در استان یزد قرار گرفته است.این زیارتگاه به دلیل شکل خاص و موقعیت جغرافیایی و هم‌چنین تقدسی که در آن نهفته است از اهمیت بسیاری نسبت به دیگر زیارتگاه های زرتشتیان برخوردار است.

زیارتگاه چک چک به نام های دیگری همچون پیرسبز و چک چکو نیز معروف است.چکیدن قطره های آب از دیواره و سقف این زیارتگاه باعث شده است تا آن را چک چک بنامند.هم چنین «پیر» در دین زرتشتی به کسی که به مقامات عرفانی والایی رسیده باشد گفته می شود‌ و واژه سبز نیز به علت وجود درختان چنار در این مکان مقدس اشاره دارد.

زیارتگاه چک چک به عنوان نماد اتحاد زرتشتیان جهان شناخته می شود.پیروان آیین زرتشتی در روزهای ۲۴ الی ۲۸ خرداد به مدت پنج روز از گوشه و کنار کشور و خارج از کشور برای انجام آیین های زرتشتی و هم چنین ملاقات با هم کیشان خود در این مکان زیبا گرد هم می آیند.در این مراسم که به علت وسعت و زیبایی آن به حج زرتشتیان معروف است، پیروان این آیین به نیایش همگانی، انجام فرایض دینی، خواندن اوستا، دادن نذری، روشن کردن شمع و عود و خواندن سرودهای شاد می پردازند.هم چنین عروس و دامادهای پیرو این آیین با حضور در این زیارتگاه، زندگی خود را متبرک می کنند.در زیارتگاه چک چک در جشن مهرگان میزبان مراسمی مذهبی است که فقط کسانی که کارت دعوت دارند می توانند در این مراسم شرکت داشته باشند.

 

داستان ساخت زیارتگاه چک چک

به عقیده زرتشتیان، زیارتگاه چک‌چک به خواسته نیک بانو دختر یزدگرد سوم ساسانی در این محل ساخته شده است.داستان این واقعه به این شرح است که خانواده یزدگرد سوم بعد از مرگ او به یزد متواری شده و هرکدام به عاقبتی دچار می شوند.در این میان نیک بانو دختر یزدگرد به سمت کوه چک چک امروزی فرار کرده و با مشاهده دشمن، برای حفظ پاکدامنی خود از خدای خود و کوه می خواهد تا در مقابل دشمنان از او محافظت کنند‌.ناگهان شکافی در دل کوه ایجاد شده و نیک بانو در آن شکاف غیب می شود.پس از آن به عقیده زرتشتیان آبی از بالای کوه سرازیر می شد که گوسفندان و مردمی که به آنجا می رفتند را سیراب می کرد.روزی چوپانی در خواب می بیند که نیک‌بانو از وی می خواهد تا در آن محل نیایشگاهی بنا کند تا مردم در آنجا شمع و چراغ روشن کنند.پس چوپان به سفارش این بانو، این بنا را در این محل بنا می کند.

در زیارتگاه چک چک درخت چنار هزارساله ای وجود دارد که بر اساس بعضی روایات عصای نیک بانو بوده است.زیارتگاه چک چک ساختمانی سنگی در دل کوه است که شبیه یک غار به نظر می رسد.این مکان دارای امکاناتی مانند آب و برق است.این زیارتگاه دارای یک محوطه و پنج ساختمان پلکانی و در نهایت آتشکده می باشد.اتاق هایی به نام «خیله» برای استراحت زائزان ساخته شده است.در یکی از این اتاق ها چاهی قرار دارد که زرتشتیان برای براورده شدن حاجت های خود نخی را در دور طناب چاه گره می زنند.

از بخشی از سقف زیارتگاه قطره های آب بر زمین می ریزد و این آب به عنوان تبرک به زائران داده می شود.هم چنین فروغ(آتش)جاودانی زرتشت نیز در این معبد قرار دارد.در دیواره های معبد تعدادی از تابلوها و اوراد وهمینطور نقاشی های چهره های معروف زرتشتی قرار دارد.

آتشکده چک چک حدود ۳۶۰ پله سیمانی دارد که برای رسیدن به آتشکده باید این مسافت را به صورت پیچ در پیچ را پیمود.برای ورود به زیارتگاه باید آدابی را رعایت نمود.هنگام ورود باید کفش هارا درآورده و سرپوش سفیدی را بر سر بگذارید.دمپایی های سفیدی نیز برای جلوگیری از خیس شدن پاها به زائران داده می شود.هم‌چنین در مراسم پنج روزه خرداد ماه و روز سیزده به در ورود غیر زرتشتیان به این مکان ممنوع است.

بهترین زمان بازدید از زیارتگاه چک چک فصل بهار و پاییز است.از نظر امکانات آتشکده چک چک فاقد فروشگاه، هتل و رستوران بوده و فقط اتاق هایی جهت اسکان زائران زرتشتی ساخته شده است.هم چنین این مکان دارای سرویس بهداشتی می باشد.

آتشکده چک چک یکی از مهم ترین مراکز آشنایی با آداب و رسوم و سنت های زرتشتی برای گردشگران بوده و هرساله گردشگران زیادی از این زیارتگاه بازدید می کنند.

You can post your comments about this place and participate in the rating. This can help your friends to make a more accurate choice. But you need to register or login.