ajax loader
simorghland

05:48:06pm

1403 / tir (4) / 25

Summer

Monday

Animal name of the year: Whale

Until the beginning of Spring:

The name of the spectacular region:

روستای چراغیل

باستانی

Isfahan province

City Name:azar-shahr

Hours and kilometers to Isfahan:h--- k

User Points :

روستای چراغیل آذرشهر
روستای تفریحی تاریخی چراغیل یکی از زیباترین روستاهای استان آذربایجان شرقی محسوب میشود که طبیعت زیبا و دست نخورده آن و همچنین تاریخی بودن روستا چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند.روستای چراغیل از جنوب به دره یوشانه،از شمال شرق به کوه بوستان و از جنوب شرق به سویوخ بلاغ محدود شده است. 

قدمت روستای چراغیل
هنگام بازدید از کوچه های روستای چراغیل ما با خانه هایی از سه دوره تاریخی مواجه می شویم.برخی از این خانه ها کاملا سنگی بوده و به صورت طبیعی ایجاد شده اند و به دوران قبل از میلاد تعلق دارند.کمی که جلوتر می رویم خانه هایی از خشت و گل را مشاهده می کنیم که در اصل خانه های ابزارسازی محسوب می شوند و قدمت آن ها به دوره های بعد از میلاد می رسد.همچنین در کنار این خانه ها نیز خانه های بتنی جدید ساخته شده اند.

مسجد سنگی روستای چراغیل
 مسجد سنگی روستای چراغیل به عنوان یکی از عجیب ترین و زیباترین نوع جاذبه با قدمتی500 ساله در دل صخره‌های کوه بزرگ سهند اثری بی‌بدیل برای گردشگران فراهم کرده است. مسجدسنگی بدون استفاده از وسایل و مصالح ساختمانی ساخته شده و درب ورودی و نورگیرهای این مسجد نیز با کنده‌کاری درصخره‌های سخت ایجاد شده است.درون مسجد دو ستون بسیار بزرگ و سنگی به قطر ۲ متر و ارتفاع ۲٫۵ متر وجود دارد که این ستون‌ها به همراه چیدمان سنتی داخل مسجد فضای بسیار معنوی و گرمی در آن ایجاد کرده است.
 ‏علاوه بر آن درون مسجد یک چای خانه کوچک و در انتهای آن فضایی به طول ۸ متر و عرض ۲ متر ایجاد شده که شبستان مسجد را تشکیل می دهد.به اعتقاد مردم روستای چراغیل مسجد سنگی و طبیعی دارای ارزش بسیاری برای آنها بوده و افراد زیادی حاجت خود را در این مسجد از خدای متعال گرفته اند.در کنار کوه کناری بالای رودخانه مسجد سنگی دیگری در دل کوه وجود دارد که فضای این مسجد هم در کل شبیه مسجد قبلی است اما دور تا دور آن را یک فضای تونل مانند احاطه نموده که جلوه ی زیبایی را به آن داده است.

سنگ های چراغیل ازچه جنسی ساخته شده اند ؟
سنگ های چراغیل از ذرات انفجاری آتشفشان کوه ها ایجاد شده و بعد از ته نشین شدن، رسوبی شدن و سپس چسبیدن آنها به یکدیگر سنگ های بزرگی به نام آلگومرا را تشکیل داده اند.

طبیعت و پوشش گیاهی چراغیل
رودخانه زیبای روستای چراغیل که از کنار صخره های تاریخی عبور می کند منظره های بکری را در این روستا ایجاد کرده است.در اطراف رودخانه به خصوص کوه‌های اطراف گیاهان دارویی مثل آویشن ، توکلیجه ، شیرین ‌بیان ، مرزه کوهی ، جوزان ، گون و گل های رنگارنگ خود رو می روید که خواص درمانی بسیار دارند و می توانید از آنها استفاده کنید.کوه های چراغیل حتی در بهار و تابستان نیز پر از برف است و آب و هوای آن را در این فصل ها نیز معتدل و خنک کرده است.زمستان های چراغیل سرد و پر از برف می باشد و به همین دلیل بهترین زمان سفر به روستای چراغیل در فصل بهار و تابستان است.


مردم روستای چراغیل
مردم روستای چراغیل مردمانی بسیار مهمان نواز و مهربان هستند.مردم این روستا بیشتر از لحاظ اقتصادی بیشتر به کشاورزی و دامداری مشغول هستند و از این راه کسب درآمد می‌کنند. از جمله محصولات کشاورزی این روستا می‌توان به گندم، جو، نخود و سیب زمینی اشاره کرد.در این منطقه به دلیل وجود خاک مرغوب و آب کافی باغداری نیز رونق فراوان دارد.گردو، بادام، آلو و آلبالو از بهترین محصولات باغی در این مکان محسوب می شوند.

صنایع دستی چراغیل
از صنایع دستی این روستا نیز می توان قالی و جوراب پشمی  آن را ذکر کرد.
اگر می‌خواهید سوغات تهیه کنید، گردو و آلو و در کنار آن جوراب پشمی گرم این روستا می تواند سوغات خوبی از این روستای زیبا باشد.


مسیر دسترسی به چراغیل
روستای چراغیل در ۱۸ کیلومتری جنوب شرقی آذرشهر قرار گرفته است.

You can post your comments about this place and participate in the rating. This can help your friends to make a more accurate choice. But you need to register or login.