ajax loader
simorghland

04:14:03am

1403 / tir (4) / 1

Summer

Friday

Animal name of the year: Whale

Until the beginning of Spring:

The name of the spectacular region:

روستای دوپلان

طبیعی

Isfahan province

City Name:kiyar

Hours and kilometers to Isfahan:h--- k

User Points :

روستای دوپلان، مرکز دهستان مشایخ در بخش ناغان یکی از توابع شهرستان کیار در استان چهار محال بختیاری می‌باشد. و در ارتفاع 2250متری واقع شده است دوپلان روستایی سرسبز و خوش آب و هوا در دامنۀ کوه های زاگرس است، این روستا در مجاورت دو رودخانه بزرگ است، دوپلان محل تلاقی رودخانه کاج و رودخانه سبزکوه می باشد و در واقع رودخانه کارون از اینجا آغاز می شود،همچنین وجود جنگلهای بلوط اطراف این روستا بر جذابیت آن افزوده است.مردم این روستا از قوم بختیاری هستند و به گویش بختیاری صحبت می کنند.شغل اکثر مردم و اهالی روستا دوپلان کشاورزی است، بیشتر محصولاتی مانند برنج ، جو و گندم کشت میکنند.

جاذبه های گردشگری روستای دوپلان:

تنگه ها و صخره های زیبا ،ورزش های مفرح آبی مانند ورزش مفرح رفتینگ و بانجی جامپینگ (سقوط آزاد ) از دره، سوئینگ، زیپ لاین، بانجی جامپینگ، پاراگلایدر، صخره نوردی، دوچرخه نوردی کوهستان،درختان گردو با قدمت چند هزار ساله در ضلع شمال غربی روستا،  خانه های مسافر ، ویلا ،باغ و سکوهای آب، کاروانسرای قدیمی و سقاخانه در کنار جاده قدیمی دزپارت، سکوهای نشیمن و پوشش بسیار زیبای درختان به شکل تونلی، پل سیمی بر روی رودخانه کارون،در این مجتمع و چشمه های آب معدنی گوارا در بالادست روستا در مسیر ( جاده گورمیزه )

جاذبه های تاریخی روستای دوپلان:

مسیر تاریخی دز پارت: یکی از مهمترین و قدیمی ترین راه های عبور ایل عشایر بختیاری بوده است و دارای قدمتی چند هزار ساله است.همچنین یک پل معلق هم در این  مسیر که قبلا محل عبور بخشی از عشایر  ایل بختیاری بوده است وجود دارد.
از نظر تاریخ  دوره معاصر : راه بختیاری (پس از کشف نفت راهی توسط انگلیسی‌ها و برای ارتباط جنوب به شمال کشور احداث شد)، در روستای دوپلان قرار دارد. پل های فلزی که انگلیس ها روی رودخانه زدند مانند پل دوپلان،  پل مروارید و  پل شالو ، هنوز باقی مانده است.
پل سیمی دوپلان: پل سیمی دوپلان دارای طول 20متر و عرض کمتر از 1متر میباشد که درســت در جایــی کــه صخره هــای ســاحل رودخانــه به هــم بســیار نزدیکند و عــرض آن در کمترین حد ممکن می باشد بنا شده است.پایه های پل سیمی بر بقایای قدیمی تر از ســنگ قلوه است، و لاشــه که بارها مورد مرمت قــرار گرفته است.حوادث جالبی نظیر رفت و آمد مشروطه خواهان به پایتخت نیز از طریق همین راه صورت میگرفته است. به همین سبب این منطقه برای افرادی که به تاریخ و وقایع تاریخی علاقمندند نیز بسیار جالب توجه خواهد بود.
بقایای کاروانسرای دو پلان: کاروانســرای دوپــلان در اواخر دوره قاجار توســط شــرکت لینچ انگلیسی که راه دز پــارت را از خوانین منطقه اجاره کرده بودساخته شده است و دســت کــم دارای قدمتــی 1200 ســاله اســت.
بهترین زمان سفر به دوپلان:
از آنجا که روستای دوپلان دارای آب و هوای کوهستانی میباشد بهترین زمان سفر به این روستا بهار تا پاییز میباشد.
 
 

You can post your comments about this place and participate in the rating. This can help your friends to make a more accurate choice. But you need to register or login.