ajax loader
simorghland

09:07:17pm

1403 / khordad (3) / 27

Spring

Sunday

Animal name of the year: Whale

Until the beginning of Spring:

The name of the spectacular region:

غار قدمگاه

باستانی

Isfahan province

City Name:azar-shahr

Hours and kilometers to Isfahan:h--- k

User Points :

غار قدمگاه یک غار تاریخی و دستکند با قدمت 12 هزار سال می باشد که در نزدیکی روستا بادامیار در 7 کیلومتری آذرشهر قرار گرفته است. به عقیده برخی از باستان شناسان  این غار در  دوران پیش از تاریخ  به عنوان جان پناه مورد استفاده قرار می گرفته است. همچنین گمان بر این است که این غار قبل از ظهور آیین زرتشت محلی برای عبادت میترائیان یا مهرپرستان و  با ظهور زرتشت محل آتشکده زرتشتیان بوده است. غار قدمگاه با ظهور اسلام و قبول آیین نو توسط مردم منطقه این غار به عنوان یک مسجد مورد استفاده قرار می گیرد و بعدها در قرون 6 تا 8 محلی برای عبادت و گوشه نشینی شیوخ صوفیه بوده است. این غار هم اکنون نیز محل برگزاری آئین های مذهبی مردم روستاست و بسیاری از آن ها نذورات خود را در این مکان به جا می آورند.

 

در ورودی این غار دستکند طاقی سنگی تعبیه شده است. ابتدای غار دالانی نسبتا بلند با عرض 5 متر و سقفی بلند قرار گرفته است که برایجلوگیری از ورود برف و باران و آب به داخل غار این گونه تعبیه شده است.. با گذر از دالان اول وارد دالان دوم می شوید که چند برابر دالان اول پهنا داشته و نسبتا کوتاه تر است. بعد از دالان دوم به محوطه اصلی معبد در درون غار می رسید. فضایی گنبدی شکل و وسیع با قطر 15 متر و مقطعی دایره ای که یک نور گیر در سقف بلند آن تعبیه شده است. سقف این فضا بیش از ده متر ارتفاع داشته و نورگیر علاوه بر تامین روشنایی داخل معبد وظیفه تبادل جریان هوا را نیز بر عهده داشته است.

بنا بر گفته اهالی چندین سال  قبل سنگی یشمی در داخل غار قرارداشته که نوری از خود ساطع می کرده است و احتمالا هم اکنون در موزه های خارج از کشور است. در داخل غار محرابی کنده کاری شده و آراسته به مقرنس کاری به چشم میخورد. این غار یا معبد تاریخی یکی از باارزش ترین نمونه های معماری دوران باستان است که ارزش و جایگاه بالایی برخوردار است.

 

هشت شمش طلا

در گذشته هشت شمش طلای ناب استوانه ای شکل نزدیک دودکش از طرف داخل و در دو ردیف به گونه ای نصب شده بودند که با انعکاس نور خورشید به داخل غار آنجا را روشن می کردند که امروزه خبری از آن هانیست‌. این شمش ها اما در ماجرای اشغال آذربایجان توسط عثمانی ها و بعدها توسط روس ها به یغما می رود و باقی شمش ها نیز در زمان پهلوی از غار خارج می شوند.محراب گنبدی شکل غار با گچ بری هایی برجسته و اویخته به دوره صفوی تعلق دارد. در سمت راست ورودی مسجد نیز طاقچه مانندی قرار دارد که اغلب با شمع هایی سفید و سوخته مزین شده است.

 

گورستان منطقه قدمگاه

در این منطقه تاریخی و در فاصله 200 متری غارقدمگاه، گورستان تاریخی قدمگاه نیز قرار دارد که پر از کتیبه های سنگی حجاری شده و منقش به خطوط کوفی و عربی است که نشان دهنده دوران ظهور اسلام در این منطقه است که متاسفانه دچار صدمات جدی شده است. قدمت این گورستان تاریخی مربوط به سده  ۹ و ۱۰ هجری قمری است که به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در این قبرستان شیوخ دوران صفوی دفن شده که بر روی برخی سنگ‌ قبرهای آن، تاریخ ۸۰۹ و ۹۰۱ هجری قمری دیده می ‌شود.

 

غار قدمگاه به لحاظ شیوه معماری، از جمله بناهای مهم و باستانی به شمار میرود. این مکان در سال ۱۳۴۷ با شماره ۷۷۹ در فهرست آثار تاریخی کشور به ثبت رسید.

You can post your comments about this place and participate in the rating. This can help your friends to make a more accurate choice. But you need to register or login.