ajax loader
simorghland

05:28:23am

1403 / tir (4) / 1

Summer

Friday

Animal name of the year: Whale

Until the beginning of Spring:

The name of the spectacular region:

موزه حمام خان چالشتر

باستانی

Isfahan province

City Name:shahre kord

Hours and kilometers to Isfahan:h--- k

User Points :

موزه حمام خان چالشتر در حمام خان قلعه چالشتر، در نزدیکی شهرکرد واقع شده و بنای حمام به‌عنوان بخشی از قلعه، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این مجموعه تاریخی سه موزه را در دل خود جای داده است که عبارت‌اند از:

1. موزه‌ کار و زندگی (در زیرزمین قلعه‌ خدارحم خان)

2. موزه‌ مردم‌شناسی چالشتر (حمام خان چالشتر)

3. موزه‌ آثار سنگی (در محوطه‌ خانه ستوده)

1. موزه‌ کار و زندگی:

با احیای قلعه‌ خدارحم خان در چالشتر که بازسازی آن از سال 1379 آغاز و در سال 1382  به پایان رسید و اهدای 640 قلم اشیای مردم‌شناسی باارزش از سوی یکی از فرهیختگان و علاقمندان به میراث فرهنگی استان، طبقه‌ همکف قلعه‌ خدارحم خان به‌منظور چیدمان بخشی از اشیای اهدایی، به موزه تبدیل شد. این موزه در اردیبهشت ماه سال 1383  افتتاح و بر اساس هویت و معرفی اشیائ ارائه شده در آن، موزه «کار و زندگی» (موزه مردم‌شناسی) نام‌گذاری شده است. این موزه در زیرزمین حیاط بیرونی قرار دارد که در آن، برش‌های مختلف از زندگی مردم بومی منطقه‌ چهارمحال و بختیاری و عشایر آن منطقه به نمایش گذاشته شده است، از جمله ابزار و وسایلی که مردم منطقه تا 100سال پیش، از آن‌ها استفاده می‌کردند، مانند:کرسی، وسایل نخ‌ریسی و لبنیات‌سازی و همین طور مجسمه‌ مردمی با لباس‌های محلی بختیاری و قشقایی که همگی از اشیای این موزه هستند. ضمن اینکه معماری این مکان هم جالب است به‌طوری که کل زیرزمین، بدون استفاده از فلز، چوب، سقف زده شده است.

2. موزه‌ مردم‌شناسی چالشتر: 

حمام قدیمی قلعه با خزینه‌اش از دیگر موزه هایی دیدنی مجموعه‌ تاریخی و فرهنگی چالشتر است. این حمام در ضلع جنوبی منزل ستوده و ضلع شمالی قلعه خدارحم خان قرار دارد. حمام مزیّن به کاشی‌های آبی فیروزه‌ای و سفید سربی است. این موزه در سال 1385  در حمام خصوصی مجموعه تاریخی چالشتر معروف به حمام خان در کنار سایر موزه‌های این مجموعه راه‌اندازی شد.در موزه‌ حمام، مجسمه‌ خدارحم خان و محمود خان با دلاک مخصوص و همچنین دیگ هفت جوش خزینه‌ آب گرم جالب توجه است. در این موزه با به نمایش گذاشتن ابزار و وسایل مربوط به استحمام به روش سنتی و نیز ماکت‌های انسانی در ابعاد واقعی با حالت‌های مختلف استحمام، سعی شده تا آثار فرهنگی را با این موضوع به‌طور دقیق  به بازدیدکنندگان بشناسانند

3. موزه‌ آثار سنگی:

این موزه در محل قلعه چالشتر واقع شده و سنگ‌های عظیم و قطور عصاری، قوچ‌های سنگی در اشکال و ابعاد مختلف، شیرهای سنگی،سنگ آسیاب، سنگ قبرهای تخت و افراشته با خطوط و نقوش و ابعاد متنوع، عناصر سنگی منقوش به کار رفته در معماری مانند حوض یک‌پارچه‌ سنگی قاجاری، چهارچوب‌های سنگی، پاستون‌ها، ستون‌ها، سرستون‌ها،  سنگ آب‌ها، ازاره‌ها و فواره‌ها، دست آس‌ها و هاون‌های مختلف و متنوع در سال 1379 از نقاط مختلف استان جمع‌آوری و با محوطه‌سازی حیاط قلعه‌ ستوده، موزه‌ سنگ استان به‌صورت بسته و باز تشکیل شد و از سال 1380 مورد بهره‌ برداری قرار گرفت.

You can post your comments about this place and participate in the rating. This can help your friends to make a more accurate choice. But you need to register or login.