ajax loader
simorghland

05:07:55pm

1403 / tir (4) / 25

Summer

Monday

Animal name of the year: Whale

Until the beginning of Spring:

The name of the spectacular region:

حمام پرهیزگار(موزه باستان شناسی شهرکرد)

باستانی

Isfahan province

City Name:shahre kord

Hours and kilometers to Isfahan:h--- k

User Points :

موزه باستان‌شناسی شهرکرد در محل حمام پرهیزگار، در خیابان ولیعصر واقع شده است و از بهترین جاهای دیدنی شهرکرد برای علاقمندان به تاریخ و باستان‌شناسی است. . قدمت این حمام به دوران قاجاریه باز می گردد. این گرمابه در سال 1326 هجری شمسی توسط ابوالقاسم خان آزاده چالشتری ساخته شد.این موزه کهن‌ترین میراث باقی‌مانده از تاریخ چهارمحال و بختیاری را به نمایش می‌گذارد.

قیمت ورودی موزه باستان شناسی شهرکرد (حمام پرهیزگار) برای ایرانی ها: 20000 ریال

قیمت ورودی موزه باستان شناسی شهرکرد (حمام پرهیزگار) برای غیر ایرانی ها: 80000ریال

ساعت بازدید: 08:00 الی 15:00

بنای موزه نیز با قدمت تاریخی، در 18 شهریور 1377، با شماره ثبت 2112 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

معماری حمام پرهیزگار:

بنای این حمام یکی از آخرین ساختمان هایی بود که با سبک معماری حمام های قدیمی ساخته شد و طراحی و ساخت این حمام را استادان ماهر اصفهانی به عهده گرفته بوده اند و با نقشه ای متفاوت و کم نظیر این حمام را در سه باب ساختند. زیربنای حمام پرهیزگار 620 متر و متشکل از دو حمام ضلع شمالی و جنوبی بود ولی زمانی که به موزه تبدیل شد زیربنای آن به 1400 متر افزایش یافت. از ویژگی های معماری این حمام می توان به  ستون های سنگی گرد،حوض سنگی چندضلعی، حوض های عمیق و طاق نماهای سکوهایش اشاره کرد.

بخش ها و آثار تاریخی حمام پرهیزگار:

پیش از تاریخ
در این غرفه ها، ابزارآلاتی سنگی و استخوانی،  مجسمه‌های گلی، و ظروف سفالی نخودی مزین به نقش‌های هندسی که از اولین ساخته‌های بشر در دوران نوسنگی هستند، نمایش داده میشود، ابزار و وسایلی که در ساخت آن‌ها از تکنیک و مهارت خاصی استفاده شده است و معرف فرهنگ و تمدن آن دوران هستند. جذاب ترین قسمت این بخش مربوط به پیکرک گلی حیوانی شبیه به گرازبا است که قدمت آن را به 9000 سال پیش نسبت می دهند.
دوران تاریخی
در شاه نشین حمام پرهیزگار آثار و اشیا سفالی و فلزی متعددی به نمایش گذاشته شده اند که از لحاظ جنس، شکل، نقش ها و تزیینات بسیار متنوع هستند و قدیمی ترین آن ها کاسه مفرغی مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد است.
دوران اسلامی
در این غرفه اشیایی با قدمت کم تر و مربوط به دوره اسلامی در گرمخانه و میاندر حمام نمایش داده میشود که شامل مهر و سکه ها، تزیینات کتیبه ای، قالیچه ها و ظروف سفالی هستند.همچنین کتیبه‌ای به خط میخی از دوران پادشاهی هخامنشیان در این موزه قرار دارد. و از هزاره هفتم و هشتم قبل از میلاد به جا مانده است. 

آثار منحصربه‌فرد موزه باستان شناسی شهرکرد:

ظروف مفرغی ساده و نقش‌دار مربوط به دوره مادها.
آجر نوشته‌ای به خط میخی متعلق به هوته لوتوش اینشوشیناک.
ظروف سفالی منقوش به نقوش هندسی به رنگ سیاه متعلق به هزاره‌های چهارم و پنجم قبل از میلاد.

کتیبه میخی متعلق به دوره هخامنشیان با عبارت «اهورا مزدا این کشور را از دشمن، دروغ و خشکسالی حفظ کن».

You can post your comments about this place and participate in the rating. This can help your friends to make a more accurate choice. But you need to register or login.