ajax loader
simorghland

03:45:29am

1403 / tir (4) / 1

Summer

Friday

Animal name of the year: Whale

Until the beginning of Spring:

The name of the spectacular region:

قلعه هلاکوخان

باستانی

Isfahan province

City Name:esko

Hours and kilometers to Isfahan:h--- k

User Points :

قلعه هلاکوخان که به قلعه حسین جان بیگ نیز معروف است  یکی از قلعه‌های تاریخی منطقه‌ آذربایجان و از جاهای دیدنی اسکو(بخش ایلخچی) است که در شرق دریاچه‌ ارومیه، در جزیره‌ اسلامی  و روستای آق گنبد قرار گرفته است.این بنا از قلعه های تابستانی هلاکوخان مغول بوده ،که احتمالا مقبره هلاکو خان و برخی سردارانش در آن جای دارد. این قلعه از نظر استحکامات، موقعیت و استقرار، شبیه قلعه‌های بابک، قهقهه و جوشون است. سه طرف قلعه هلاکوخان را  را پرتگاه‌های خطرناک احاطه کرده‌اند که این موقعیت، موجب نفوذناپذیری این قلعه شده است.

در مسیر قلعه آب‌انبارهای زیادی وجود دارد که به شکل عجیبی در دل کوه ساخته شده‌اند. در کنار این آب‌انبارها نیز جوی‌های آبی وجود دارد که هنگام بارندگی، آب را به سمت آب‌انبارها هدایت می‌کنند تا آب مورد نیاز در تمامی فصول سال تامین شود. دیواره‌های قلعه‌ی هلاکوخان به‌طور کلی از سنگ ساخته شده‌‌اند؛اما بنای کلی آن از خشت و گل خام می باشد.

از مجموعه های به جای مانده از قلعه هلاکوخان می توان به یکی از برج های نگهبانی ، قسمتی از فضای سر پوشیده و تکه هایی از دیوار قلعه اشاره کرد.

 قلعه هلاکوخان در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶، با شماره‌ ثبت ۲۲۵۹۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

You can post your comments about this place and participate in the rating. This can help your friends to make a more accurate choice. But you need to register or login.