ajax loader
simorghland

04:05:53am

1403 / tir (4) / 1

Summer

Friday

Animal name of the year: Whale

Until the beginning of Spring:

The name of the spectacular region:

امامزاده حلیمه و حکیمه خاتون

باستانی

Isfahan province

City Name:shahre kord

Hours and kilometers to Isfahan:h--- k

User Points :

امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون که با نام امامزاده دو معصوم نیز شناخته می‌شود، مدفن دختران ابراهیم مجاب، از فرزندان امام موسی ابن جعفر (ع) است.

 این اثر در تاریخ27 بهمن 1378 با شماره ثبت 2589 به‌‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

معماری امامزاده دو معصوم:

این بقعه ، شامل پیش‌ایوان ستون‌دار سنگی، سردر، هشتی و ساختمان اصلی می‌شود.سر در با کاشی‌های هفت رنگ قاجاریه تزئین و در بالای آن کتیبه سنگی با اشعاری، معرف بانی و تاریخ ساخت آن و نقش شیر و خدرشید بر روی کاشی در بالای کتیبه سنگی است. بر بدنه هشتی دو کتیبه با اشعاری در مدح و معرفی امامزادگان بخط یوسف نصب شده است که اینگونه است:

ستون خانه تقدیس مقتدای انام   امام جمعه دهکرد مرجع احکام
رواق صحن دو معصوم را چو دید خراب   ز جان و دل پی تعمیر او نمود اقدام
سمی سید بطحی محمد آن که بود   سلیل شاه ولایت پناه گاه انام
شدند اهل ولایت ز جان و دل حاضر   پس اطاعت فرمانش از خواص و عوام
هزار و سیصد و سی بود که از پی هجرت   رواق صحن دو معصوم پاک گشت تمام

ساختمان اصلی با ملات خشت، آجر و گچ ساخته شده و در دوران مختلف مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.ساختمان بقعه دارای پلان چند ضلعی و گنبد آجری است. ساختمان اصلی امامزادگان از خشت و آجر ساخته شده است و در داخل مقبره ضریحی فلزی قرار دارد که در داخل ضریح دو قبر متصل به یکدیگر وجود دارد که تاریخ 1286 هجری قمری بر روی معجر چوبی آن حک گردیده است.

با توجه به اینکه قدمت ساختمان فعلی امامزادگان به دوران قاجار می رسد اما از دوران اتابکان نیز ساختمانی بر روی این قبور احداث شده بود.که در دورۀ مشروطیت و در سال 1330 هجری قمری به دستور امام جمعه وقت، میر سید محمد دهکردی تخریب و ساختمان فعلی جایگزین آن شده است.

آیین چراغ بردن:

مردم شهرکرد از دیرباز بر اساس اعتقاد دیرینه آتش مورد نیاز اجاق خانه و چراغ منازل خود را در حرم امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون(س) و به دست یکی از سادات و خادمین این بقاع متبرکه تهیه میکردند. 

این مراسم شب سال نو با حضور خانواده های ساکن شهرکرد، در این امامزاده آغاز میشود و این خانواده ها با آرزوی سلامتی اهل خانوادۀ خود در ایام پیش رو،چراغ های نفتی را به دست سادات حاضر در این بقعه روشن کرده و با انتقال آن به منازل خود نور و روشنایی و گرمای عشق به اهل بیت عصمت و طهارت (س) را به منازل خویش میبرند. در گذشته باب بوده که مردم شب نوروز با حضور در امامزادگان شهرکرد چراغ خانه های خود را بر می افروخته اند و سپس در فردای نوروز به دیدار یکدیگر می رفتند و دید و بازدید نوروز نیز تا زمانی که چراغ روشن بوده انجام می شده است.

شهرکردی ها معتقدند این رسم دیرین و دیرگاه بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد و پیش از این در دوران گذشته طایفه های دهکردی در غروب آفتاب اقدام به روشن کردن چراغ های خانه خود می کردند.

You can post your comments about this place and participate in the rating. This can help your friends to make a more accurate choice. But you need to register or login.