ajax loader
simorghland

05:32:01am

1403 / tir (4) / 1

Summer

Friday

Animal name of the year: Whale

Until the beginning of Spring:

The name of the spectacular region:

امامزاده حمزه علی

انتخاب کنید

Isfahan province

City Name:brojen

Hours and kilometers to Isfahan:h--- k

User Points :

امامزاده حمزه علی در 4 کیلومتری بلداجی (35 کیلومتری بروجن) در شهرستان بروجن بر فراز تپه ای بلند واقع شده است، و نسب آن با پنج واسطه به امام سجاد (ع) می‌رسد که از جاذبه های توریستی مذهبی استان چهار محال و بختیاری می باشدکه قدمت آن به دوره تیموریان تا دوره قاجار بازمی‌گردد، بنای امامزاده در تاریخ 24فروردین 1382، با شماره ثبت 8225 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.از نظر آب وهوا یکی از مناطق خوش آب وهوای استان چهارمحال وبختیاری است و وجود غاری زیبا و پراز آب یکی از جاذبه‌های دیدنی این مکان متبرکه است.

شجره نامه امامزاده حمزه علی:

ایشان در سال 250 هجری قمریبه دلیل ناآرامی‌های موجود درعراق و مدینه به همراه پدرشان سید ابوالحسن محمد بن حمزه به منطقه جبل مهاجرت کردند
علامه نسابه ابواسماعیل طباطباء از اعلام قرن پنجم هجری، مهاجرت پدرش را به شهر بروجرد را چنین مینویسد که ظاهراً به این دلیل که مقر سکونت پدر ایشان در شهر بروجرد بوده که جمع بسیاری از پسرعموهای ایشان قبلاً در این شهر سکونت داشته‌اند از این جهت او بهترین مکان جهت زندگی را در شهر بروجرد را برگزیدند.
سید محمد تا سال 256 هجری قمری در قید حیات بود تا اینکه در آخر همین سال بدرود حیات گفت و در شهر بروجن به خاک سپرده شد. آرامگاه او نیز یکی از مزارهای مشهور شهرستان بروجرد است و همه روزه پذیرای مشتاقان اهل بیت (ع) است.سید حمزه علی به خاطر دعوت اهالی بروجن (کنونی) به این مکان مهاجرت نموده و در پی ناآرامی‌ها، آخرالامر در دهه اول قرن چهارم هجری وفات می یلبد. در تذکره‌های محلی چنین آمده است که او با نمایندگان خلیفه وقت پیکار می‌نماید تا اینکه عاقبت در مکان فعلی شربت شهادت را نوشیدند. او سه فرزند به اسامی احمد، علی و حسن داشت که از آنان جمع کثیری به وجود آمده و از بزرگان سادات اهواز و چهار محال بختیاری و جبل بوده‌اند.

معماری امامزاده حمزه علی:

این بنای قدیمی هم اکنون از یک مسجد، بقعه امام زاده و ایوان تشکیل شده است. ایوانی که در کنار بقعه قرار دارد، در دوره قاجاریه به امامزاده اضافه شد. ایوان از دو جهت قوس جناغی دارد، قوس جناغی که در سمت چپ ایوان است، دربی از جنس آهن دارد. فرم اصلی امازاده هشت ضلعی است و در اضلاع بزرگتر چهار طاق هستند. این چهار طاق نیز قوس جناغی دارند، و اضلاع کوچکتر شبیه به طاقچه های 3ضلعی با قوس جناغی است.

نمای داخلی امازاده:  دیوارهای این امامزاده گچ اندود و در دو مرحله نقاشی ها و کتیبه هایی با مضموم آیات قرآنی بر سطح آن حک شده است. در طی بازسازی های انجام شده، کف و طاق نماهای امامزاده سنگ فرش و موزائیک شده و در زیر گنبد بقعه ، ضریح کوچک فلزی واقع است.معمار به گونه ای این مکان را ساخته است که سه ورودی داشته باشد، آقایان برای وارد شدن به امامزاده از ورودی های شمال و شرق بقعه استفاده می کنند، و خانم ها از ورودی سمت غرب بقعه وارد امامزاده می شوند.

امکانات موجود امامزاده حمزه علی:

 شهربازی، جاده آسفالته، فضای سبز گردشگری، پاركينگ، آب آشاميدني، سكوي نشيمن،سرویس‌های بهداشتی، دسترسي به واحدهاي پذيرايي و اقامتي بروجن، فاصله 10 کیلومتری تا پمپ بنزين بلداجی،زائرسرا و سایر خدمات عمومی اقامتی و آب و هوای مناسب تبدیل به قطب گردشگری خوبی در این منطقه شده است. از نکات جذاب آن بازارچه آن است که می توانید انواع و اقسام سوغاتی را از آن جا تهیه کنید. از صنایع دستی گرفته تا ادویه جات و سایر خوراکی ها.برای گذراندن شب می توانید به هتل و اقامتگاه های اطراف امامزاده حمزه ابن علی بروجن بروید.

امكان اردو زدن و كمپينگ هم در اين مكان وجود دارد.

 

راههای دسترسی:

راههای دسترسی به امامزاده حمزه علی، از شهر بروجن به سمت لردگان حرکت کنید. در فاصله حدودا 15 کیلومتری و پس از عبور از مجتمع رفاهی نگین، مسیر خود را جانب بلداجی ادامه دهید. از شهر بلداجی عبور کنید. در اولین سه‌راهی، به سمت چپ (مسیر تالاب چغاخور) بپیچید. در میانه‌ راه، در سمت راست جاده، امامزاده را روی دامنه کوه خواهید دید. مسیر دسترسی تا امامزاده آسفالت است.

بهترین زمان بازدید:

اطراف این بقعه دشتی وسیع قرار دارد، با رفتن به این امامزاده می توانید از طبیعت بی نظیر اطراف بقعه نیز لذت ببرید. آب و هوای بروجن در فصل تابستان و بهار بسیار مطبوع است، به همین دلیل سالانه توریست های زیادی به این بقعه و شهر بروجن می آیند.

You can post your comments about this place and participate in the rating. This can help your friends to make a more accurate choice. But you need to register or login.