ajax loader
simorghland

05:19:02pm

1403 / tir (4) / 25

Summer

Monday

Animal name of the year: Whale

Until the beginning of Spring:

The name of the spectacular region:

امامزاده شهسوار لردگان

باستانی

Isfahan province

City Name:lordegan

Hours and kilometers to Isfahan:h--- k

User Points :

بقعه با شکوه امامزاده محمد شهسوار در حدود ۴۵ کیلومتری شهر لردگان در دامنه کوه شهسوار با چشم اندازی زیبا در طبیعت بکر جنگل های لردگان واقع شده روستای شهسوار قرار گرفته است.  بنای امامزاده از سمت مشرق به کوه، از مغرب به باغ‌های میوه، از شمال به خانه‌های تقریباً ویران شده و خالی از سکنه و از سمت مغرب به مزارع بایر حاوي درختان بلوط كشاورزي محصور مي‌شود. رود خروشان كارون از دور جلوه اي ديگر به آن بخشيده . اين روستا داراي آثار باستاني مختلف از جمله آب انبار و بقاياي پل‌هاي قديمي است. سکنه روستا به دلیل احتمال رانش زمین، به شهرک شهسوار واقع در شهرستان لردگان مهاجرت کردند. و به كار كشاورزي و دامداري سرگرم هستند.اهالی شهر لقعه امامزاده را مربوط به یکی از فرزندان امام موسی کاظم می دانند. گفته شده امامزاده مزبور از دینور به جبل و از آنجا به لردگان مهاجرت کرد و در دهه آخر قرن چهارم هجری وفات یافته و در همان مکان مدفون شده است.

معماری بقعه امامزاده محمد شهسوار:

معماری بنای امامزاده شهسوار لردگان، با طرح مستطیل ساخته شده است. که قدمت آن به دورۀ صفوی باز میگردد. این بنای مستطیل شکل از دو بخش تشکیل شده که بخش اول آن اتاقی مستطیلی است که پوشش طاق‌های آن از نوع جناقی ساخته شده است. بخش دوم بنای امامزاده، فضای اصلی و گنبددار آن است.گنبد مخروطی شکل این بنا به ارتفاع 5متر در میان‌ جنگل‌های بلوط زاگرس، رخ‌نمایی می‌کند.بقعه این امامزاده شامل ایوان، زائرسرا، حرم، شبستان و صحن است که در زمینی به مساحت 2500 مترمربع شامل زائرسراهای روباز و مسقف و پارکینگ واقع شده است. بنا تزئيناتی شبیه به قطاربندی دارد که زیر ساقه گنبد آن به چشم می‌خورد. ایوان بقعه رو به شمال قرار دارد و در این بقعه شبستان کوچکی به ابعاد2×6 متر قرار دارد که بر روی آن گنبد عرقچینی ضربی قرار دارد. پس از عبور از این فضا به مدخل باریکی که قطر دیوار آن یک متر است به حرم امامزاده متصل می‌شود که ابعاد آن 5×5 است.

بقعه امامزاده شهسوار در سال ۱۳۸۲ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۸۳۴۸ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

 

You can post your comments about this place and participate in the rating. This can help your friends to make a more accurate choice. But you need to register or login.