ajax loader
simorghland

03:37:22am

1403 / tir (4) / 1

Summer

Friday

Animal name of the year: Whale

Until the beginning of Spring:

The name of the spectacular region:

مارکده

طبیعی

Isfahan province

City Name:saman

Hours and kilometers to Isfahan:h--- k

User Points :

روستای مارکده در حد فاصل سد چادگان و پل زمان خان در حاشیۀ زاینده رود واقع شده است.این روستا بیشینۀ تاریخی دارد که توسط جادۀ آسفالت به شهرهایی مانند شهرک سد زاینده رود بن، سامان، شهرکرد، تیران، نجف آبادو اصفهان متصل است. این روستا سرشار از جابه های طبیعی زیبا میباشد و در محاصرۀ رودخانۀ زاینده رود قرار دارد چرا که این رودخانه از همه طرف روستا دیده میشود و این بخش از رودخانه از پر آب ترین قست زاینده رود محسوب میشود چنان که با سفر به این منطقه جوش و خروش و همچنین پر آبی رودخانه به وضوح مشاهده می شود. و جالب است بدانید که در روستای مارکده بر روی رودخانۀ زاینده رود پل های زیادی واقع شده است که با قدم زدن بر روی این پل ها با چشم اندازهای رویایی و حیرت انگیز از طبیعت مواجه خواهید شد.از جمله این پل ها میتوان به پل چم نار، پل هوره، پل ایل بیگی، پل خان، پل خرم، پل کاهکش و پل چلوان اشاره کرد. اهالی این روستا نیمی ترک زبان و نیمی به زبان فارسی صبحت میکنند. شغل اکثر مردم روستای مارکده کشاورزی است.وسعت باغ ها نزدیک ره 100هکتار است.

دلیل نامگذاری روستای مارکده:

دلایل زیادی برای نامگذاری وجود دارد از افسانه هایی که مردم محلی میگویند تا مواردی که کارشناسان مطرح می کنند .تعدادی از مردم محلی معتقد هستند که مار نه به معنای مار خزنده بلکه به معنای سلامتی میباشد و مارکده به معنای دهکده ی سلامتی است و ساکنین اولیه معتقد بودند آب و هوا و طبیعت زیبایش موجب سلامتی میشود به همین جهت آن را مارکده نامیدند عده ای دیگر بر این باورند که یک بار در این مکان جنگی میان دو دسته مار رخ میدهد و برخی دیگر معتقد هستند بر روی دیوارهای بعضی از این خانه ها مار میزیسته و عده ای دیگر میگویند در حفره های کنار رودخانه گروهی از مارها زندگی میکنند. به هرحال دلیل نامگذاری هر چه باشد، مارها تا کنون مزاحمتی برای اهالی این روستا ایجاد نکرده اند.

تفریحات و امکانات روستای مارکده:

بیشترین تفریحات روستای مارکده طبیعتگردی است. اما در کنار لذت بردن از طبیعت در این روستا تورهای ریفتینگ برگزار میشود. روستای مار کده یک روستای دره ای است که برای رسیدن به آن باید مسیر گردنه مانند پر پیچ و خم د میان انبوهی از درختان را حرکت کرد تا به پایین دره به رودخانۀ پر خروش زاینده رود برسید که مسیر بسیار زیبا و دل انگیزی برای دوچرخه سواری و پیاده روی است.

و اما مکان هایی به نام تفریحگاه مارکده وجود دارد که با اجارۀ تخت در کنار رودخانه میتوانید ساعات خوشی را سپری کنید.

رستوران های مارکده دارای غذاهای خوب و طعم بی نظیر است که میتوانید غذاهای محلی و غیر محلی سفارش دهید و یک وعده غذایی خود را در دل طبیعت صرف کنید.

باغ های تفریحی دارای امکاناتی نظیر آب شرب، سرویس بهداشتی، باربیکیو و... میباشد.

مردم محلی این روستا خانه هایی را جهت اقامتگاه گردشگران در نظر گرفته اند که با اجارۀ آن محل ها میتوانید چند روزی زندگی در دل طبیعت زیبای مارکده را تجربه کنید.

بهترین زمان سفر به روستای مارکده:

روستای مارکده در تمام فصول سال زیبای خاص خود را دارد و آب و هوا در همۀ فصول مطبوع و قابل قبول است. اما در فصل بهار با بیداری طبیعت و باز شدن شکوفه ها فضای دلنشین و زیبایی را ایجاد میکند و فصل پاییز با شروع برگ ریزان پاییزی صحنۀ دلنوازی را ایجاد میکند که چشم هر گردشگری را خیرۀ خود میکند.

You can post your comments about this place and participate in the rating. This can help your friends to make a more accurate choice. But you need to register or login.