ajax loader
simorghland

05:46:35am

1403 / tir (4) / 1

Summer

Friday

Animal name of the year: Whale

Until the beginning of Spring:

The name of the spectacular region:

حمام مهرآباد(موزه مردم شناسی جنوب سهند)

باستانی

Isfahan province

City Name:bonab

Hours and kilometers to Isfahan:h--- k

User Points :

حمام مهرآباد بناب یکی از حمام های قدیمی،زیبا و ارزشمند استان آذربایجان شرقی است که قدمت آن به دوره صفویه می رسد.این حمام تا سال 1375 در مالکیت بخش خصوصی قرار داشت و بعد از آن توسط شهرداری تملک شد و برای ترمیم در اختیار اداره میراث فرهنگی شهرستان بناب قرار گرفت.این حمام دارای 342 متر مربع مساحت می باشد و روبروی مسجد تاریخی مهرآباد قرار گرفته است.

امروزه این بنا به موزه مردم شناسی جنوب سهند تغییر کاربری یافته است. موزه مردم‌شناسی جنوب سهند نیز با ۱۲ بخش، متشکل از آلات و ادوات موسیقی، ابزار صنعت پارچه‌بافی، وسایل روشنایی، زیورآلات، پوشاک، لوازم تدفین، وسایل طب سنتی، ادعیه و طلسمات، ابزارآلات سنتی کشاورزی، دست‌بافته‌های سنتی، ابزار آهنگری و ظروف مرتبط با آب در فرهنگ مردم جنوب سهند است.

هدف از شکل‌گیری و تجهیز این موزه که اولین موزه مردم شناسی استان آذربایجان‌شرقی  نیزمی باشد، ایجاد یک مرکز علمی، تاریخی و فرهنگی، در راستای اهدافی گسترده و بلند مدت تعریف شده است.اشیای موجود در این موزه از منطقه جنوب کوهستان بزرگ و زیبای سهند و از شهرستان‌های هشترود، مراغه، بناب، عجب‌شیر و ملکان گردآوری شده و در معرض دید علاقه‌مندان و پژوهشگران تاریخ و مردم شناسی قرار گرفته است.

این اثر در آذر سال ۱۳۷۸، با شماره‌ی ثبت ۲۵۱۴ توسط سازمان میراث فرهنگی، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آدرس : استان آذربایجان شرقی، بناب، خیابان کشاورز

You can post your comments about this place and participate in the rating. This can help your friends to make a more accurate choice. But you need to register or login.