ajax loader
simorghland

03:12:52am

1402 / esfand (12) / 13

winter

Sunday

Animal name of the year: Rabbit

Until the beginning of Spring:

The name of the spectacular region:

مسجد جامع میلان

باستانی

Isfahan province

City Name:esko

Hours and kilometers to Isfahan:h--- k

User Points :

مسجد جامع میلان یکی از مساجد زیبا،تاریخی و مستحکم استان آذربایجان شرقی است که در شهرستان اسکو ،روستای میلان قرار گرفته است.این مسجد در اوایل قرن یازدهم هجری(1023 ه.ق)دردوران حکومت صفوی   به صورت مجموعه ای از مسجد،حمام،قنات و آب نما ساخته شد.

این مسجد یکی از دقیق ترین و مستحکم ترین مساجد ایران به حساب می آید و با وجود اینکه چهار قرن از ساخت این بنا می گذرد، بدلیل محاسبه و مهندسی دقیق، تاکنون هیچ گونه رانش و خللی در این بنا مشاهده نشده است.

 

ابعاد سازه های مسجد

مسجد اصلی به صورت پلانی منسجم به ابعاد ۱۶در ۱۶ متر در یک مربع کامل گنجانده شده که شامل ۹ گنبد عرقچین می باشد . ایوان ضلع غربی  مشرف به میدان و آب نما به طول ۱۶ متر و عرض ۳ متر علاوه بر زیبایی  درتابستان و زمستان  به اعتدال هوای داخلی مسجد کمک می کند. کف ایوان هم تراز کف مسجد و درحدود ۱۲۰ سانتیمتر از میدان بالاتر است. از فضای زیر  به عنوان وضوخانه و موتور خانه استفاده میشود.

به طور کلی سطوح بخش های مختلف عبارتند از سطح  مسجد ۲۵۶ متر مربع، ایوان غربی دو طبقه ۹۶ متر،  بخش شرقی در دو طبقه ۲۲۴ متر مربع است که از این مجموع ۲۵۶ متر مربع آن مرمت و ۳۳۰ مترمربع بازسازی شده است.

این مسجد در تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۲۷۹۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

روستای میلان

میلان از روستاهای تاریخی و قدیمی استان آذربایجان شرقی است که در ۲۰ کیلومتری تبریز و در نزدیکی شهر اسکو قرار دارد.این روستا برخلاف دیگر روستاها با افزایش جمعیت روبرو بوده و به همین علت ساخت و سازهای فراوانی نیز در این روستا انجام گرفته است.منبع درآمد اصلی روستاییان باغداری است.این روستا دارای باغات فراوان با درختان گردو، فندق، بادام، زردآلو و سیب می باشد که بر طبیعت این منطقه افزوده است.

You can post your comments about this place and participate in the rating. This can help your friends to make a more accurate choice. But you need to register or login.