ajax loader
simorghland

07:04:15pm

1403 / tir (4) / 25

Summer

Monday

Animal name of the year: Whale

Until the beginning of Spring:

The name of the spectacular region:

پیرغار

طبیعی

Isfahan province

City Name:farsan

Hours and kilometers to Isfahan:h--- k

User Points :

پیرغار، منطقه ای تاریخی و گردشگری است که در مجاور روستای ده چشمه از توابع شهرستان فارسان در استان چهارمحال بختیاری قرار دارد.
این روستا با ارتفاع حدود ۲۰۰متر از سطح دریا، که از جنوب غرب به فارسان و از غرب  تا جنوب به کوه لاخرسان محدود میشود.
در این منطقه کتیبه ای از دوران مشروطیت وجود دارد که به دستور سردار اسعد بختیاری، بر روی تخته سنگی از رشته کوه زاگرس حک شده و متن آن خلاصه ای از واقعه مشروطیت و همچنین تاثیر سرداران و قهرمانان بختیاری در این واقعه ملی است.
در کنار درب ورودی مجموعه تفریحی پیرغار یک شیر سنگی قرار دارد که مربوط به دوره ی قاجاریه است.

با کوهپیمایی میتوان خود را به بالاترین نقطه ی آبشار برسانید و با دنبال کردن آب به سرچمه ی آن رسید.

دلیل نام گزاری پیرغار:

پیرغار نامش را از غاری آهکی و ناشناخته میگیرد که در این منطقه واقع شده است و عمری طولانی دارد و چندین چشمه جوشان از آن سرازیر میشود. آبی که از آبشار پیرغار سرازیر میشود، کشتزارهای روستای ده چشمه را سیراب میکند به همین دلیل اهالی، این منطقه را مقدس میدانند و در گذشته های دور عبادتگاه مردم شهرکرد بوده است.هم اکنون گردشگرانی که برای بازدید به این منطقه سفر میکنند با راهنماهای تور به داخل غار میروند و شمع روشن میکنند روشن کردن شمع به ویژه در مناسبت هایی مثل عید نوروز بیشتر است اهالی روستا قبل از تحویل سال شمع روشن کرده و سبزه های خود را برای تبرک در غار قرار میدهند با این عمل از طریق متبرک کردن سبزه های خود داشتن سالی نیک و سلامت آرزو میکنند.

کتیبه های پیرغار:

کتیبه ها در منطقه ی تفریحی پیرغار قرار دارد مربوط به دوران قاجاریه و عصر مظفری میباشند. این کتیبه ها در چهار قسمت مجزا به صخره ها به ترتیب زمان وقایع  از راست به چپ حجاری شده اند. کتیبه ی سوم که خود شامل دو بخش مجزا است که در حد فاصل و زیر دو کتیبه ابتدایی قرار گرفته است. نوع خط این کتیبه ها نستعلیق که گاه با شکسته آمیخته شده است. این کتیبه ها در سال 1377 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بر روی این کتیبه ها چه نوشته شده است؟

کتیبه ی اول که از زبان سردار ظفر بوده است و اشاره ای به اوضاع ایران در دوره ی مظفرالدین شاه و درخواست های مردم بر حکومت مشروطه و امضای حکم مشروطه توسط مظفرالدین شاه است و همچنین شرح وقایعی از وضعیت مردم و درخواست آنان در اصفهان و تهران بوده است. و همچنین از جنگ هایی که بین قبایل در این شهر رخ داده هم شرح کوتاهی بیان شده است.
در کتیبه ی دوم که از زبان علیقلی خان سردار اسعد نوشته شده است پس از ذکر دوبیت شعر به ذکر شجره نامه خاندان سردار اسعد پرداخته و سپس گزیده ای از اتفاقاتی که در این شهر بر سر انتقال قدرت از ایلخانی به حاجی ایلخانی نیز بیان شده و بعد از آن اشاره ای به قلمرو حکومت بختیاری ها شده است.
کتیبه ی سوم نیز حدود دو خط است در ابتدا به ذکر تاریخ وفات  سردار اسعد در سال 1336هجری قمری اشاره شده است و پس از آن به حذف عناوین و القاب توسط رضا شاه در سال 1304 پرداخته است .

امکانات موجود در پیرغار:

پارکینگ، رستوران و باغ گردشگری، فروشگاه، جاده اسفالته، سرویس بهداشتی و...

بهترین زمان سفر به پیرغار:

گردشگاه پیرغار با چشمه های پر آب، درختان سرسبز و آبشار زیبا در فصول مختلف سال به ویژه بهار و تابستان گردشگران بسیاری را به سمت خود جلب میکند.

You can post your comments about this place and participate in the rating. This can help your friends to make a more accurate choice. But you need to register or login.