ajax loader
simorghland

02:58:44am

1402 / esfand (12) / 13

winter

Sunday

Animal name of the year: Rabbit

Until the beginning of Spring:

The name of the spectacular region:

خانه صولت(موزه مردم شناسی)

باستانی

Isfahan province

City Name:Abarkuh

Hours and kilometers to Isfahan:h--- k

User Points :

خانه صولت ( موزه مردم شناسی ابرکوه ) یکی از زیباترین خانه های استان یزد می باشد که در شهرستان ابرکوه، خیابان باهنر محله دروازه میدان واقع شده و قدمت آن به سلسله قاجاریه می رسد.

 

 معماری بنا

خانه صولت دارای 1000 مترمربع مساحت بوده و دارای عمارتی دو طبقه همراه با زیرزمین می باشد.حیاط مرکزی دارای 150 مترمربع مساحت می باشد.ستون های گچبری شده زیبا و پر از نقش و نگار با نقوش اسلیمی گل و بوته از ویژگی های زیبای این خانه به شمار می رود.همچنین صفه هایی که در دورادور حیاط خانه قرار دارند به زیبای این مکان افزوده است.خانه دارای سردری بلند، دارای گچ بری ها و مقرنس کاری های زیباست.

برای ورود به خانه صولت باید از راهرویی طولانی و مسقف عبور نمود. بعد از آن وارد حیاط مرکزی شده و در چهار طرف آن با صفه هایی زیبا روبرو می شویم.در ضلع شمالی خانه اتاقی پنج دری وجود دارد که روبه آفتاب بوده و طبیعتا در زمستان بسیار مورد استفاده قرار می گرفته است.روبروی این اتاق و در ضلع جنوبی یک اتاق پشت به آفتاب قرار دارد که در تابستان مورد استفاده قرار می گرفته است و دارای دو ستون گچبری شده زیبا می باشد.دیوارهای هرچهار ضلع حیاط با تزییناتی خاص و زیبا گچبری شده است.قسمت غربی و جنوبی بنا دارای دو طبقه بوده و در زیر صفه جنوبی یک پایاب تعبیه گردیده که از آن برای دسترسی به شبكه قنات كه از زیرخانه می گذشته استفاده می شد.

 

 موزه مردم شناسی ابرکوه

به علت زیبایی و اهمیت این خانه در بین خانه های تاریخی شهرستان ابرکوه موزه مردم شناسی شهرستان ابرکوه نیز درخانه صولت بر پا شده است. حدود 525 اثر و شی ء تاریخی در این موزه در معرض نمایش قرار گرفته اند. از آثاری که در موزه مردم شناسی ابرکوه می توان مشاهده نمود می توان به: تفنگ، تپانچه، سندهای قدیمی، سکه های رایج ایران، سکه حضرت امام رضا (ع)، مهر و اشیای کاوش های باستان شناسی مسجد جامع، طاووس الحرمین و قلعه بهمن، اشیای تزیینی، نسخ خطی، وسایل کشاورزی، وسایل حمام و روشنایی، جعبه آوازهای قدیمی، کوزه های شاموتی، کوزه های دستشویی سفره، آبکشی (لعاب دار و لوله دار)، حکم احمد شاه قاجار به یکی از سرداران ابرکوهی و تعداد زیادی از اشیای موزه مردم شناسی و همچنین تعدادی سنگ های قدیمی است.در این موزه آثاری از دوران های مختلف اسلامی به خصوص ایلخانی، صفویان و قاجار وجود دارد.همچنین در این موزه لباس های محلی روستاهای شهرستان نیز در معرض نمایش قرار گرفته است.

 

خانه صولت به عنوان یکی از زیباترین خانه های تاریخی شهرستان ابرکوه در تاریخ 24 بهمن 1375 به شماره 1839 در ردیف آثر ملی ایران به ثبت رسید.

You can post your comments about this place and participate in the rating. This can help your friends to make a more accurate choice. But you need to register or login.