ajax loader
simorghland

09:30:55pm

1403 / khordad (3) / 27

Spring

Sunday

Animal name of the year: Whale

Until the beginning of Spring:

The name of the spectacular region:

خانه سیف العلما

باستانی

Isfahan province

City Name:bonab

Hours and kilometers to Isfahan:h--- k

User Points :

خانه سیف العلما بناب،یکی از زیباترین خانه های تاریخی شهرستان بناب است که قدمت آن به دوران قاجاریه می رسد.این خانه  متعلق به شیخ علی قاضی، ملقب به سیف العلما، بوده است که به سبب ایستادگی و درایت در برابر شورش و لشکرکشی "شیخ عبیدالله کرد" از ناصرالدین شاه قاجار این لقب را دریافت کرد. خانه سیف العلما  خانه ای وسیع در میانه یک باغ بزرگ بوده است که با گذر زمان و احداث خیابان های جدید و همچنین تقسیم بنا بین ورثه،امروزه اثری از باغ بزرگ آن باقی نمانده است. میراث فرهنگی شهر بناب این خانه را خریداری کرده و آن را مورد بازسازی و مرمت قرار  داده است.

خانه دو طبقه با نمای آجری است و وسعتی در حدود 450 متر مربع داشته و با احتساب حیاط کوچک و مستطیل شکل آن، 490 متر مربع عرصه کلی بنا است.مصالح سازنده بنا  خشت، آجر، کاهگل و چوب می باشد. در بدو ورود یک ایوان ستون دار با ستون های چوبی به چشم می خورد که پایه های سنگی دارد. پایه های ایوان با سنگ تراش خورده آراسته شده و در انتها نیز مقرنس کاری و حجاری زینت بخش سرستون هاست. خانه دو طبقه است و تعداد زیادی درب و پنجره در آن به چشم می خورد.

یکی از ویژگی های مهم  تزئینات این بنا قرینه موجود در نمای خانه است که نشان از معماری ایرانی آن است. در داخل خانه نیز هر طبقه شامل چندین اتاق است و دیواره اتاق ها که دارای نقش و نگارهایی با رنگ های مختلف بوده با روکش گچ پوشانده شده است.یک راه پله طبقه اول را به طبقه دوم متصل میکند. طبقه دوم علاوه بر اتاق ها یک سرسرای بزرگ و زیبا دارد. تمام اتاق ها و سرسرا با ارسی های زیبا و ظریف به یکدیگر راه دارند. بر روی دیوارها مکان های تعبیه شده که چراغ های مخصوصی در آن ها قرار می گیرد. در دو طرف این جایگاه شیشه هایی قرار گرفته که نور را به اطراف اتاق منعکس می کند و یک لوله در سقف این قسمت مسئولیت تهویه هوا را بر عهده دارد که در نوع خود منحصربفرد است.

خانه سیف العلما از سال 1390 به عنوان موزه صفوی به کار برده می شود. در این موزه سکه های پادشاهان صفوی، نگارگری های زیبا، کتب خطی و آثار خوشنویسی دوران صفوی و ظروف مسی نگهداری می شود.

این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰، با شماره ثبت ۳۹۶۹ به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی بناب در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

آدرس : آذربایجان شرقی، بناب، محله گزاوشت، خیابان دریا (خیابان شهید بهشتی)

You can post your comments about this place and participate in the rating. This can help your friends to make a more accurate choice. But you need to register or login.