ajax loader
simorghland

04:55:34am

1403 / tir (4) / 1

Summer

Friday

Animal name of the year: Whale

Until the beginning of Spring:

The name of the spectacular region:

خانه استاد شهریار

باستانی

Isfahan province

City Name:tabriz

Hours and kilometers to Isfahan:h--- k

User Points :

خانه استاد شهریار یا موزه استاد شهریار سومین خانه شاعر غزل سرای معروف ایران استاد محمدحسین شهریار بوده است که پس از درگذشت او در سال 1367 ه.ش  به موزه استادشهریار تغییر کاربری یافته است.این خانه  مربوط به دوره پهلوی دوم است و در تبریز، در محله مقصودیه شهر واقع شده است.این خانه در سال 1347 ه.ش توسط استاد خریداری شده و دارای  زیربنایی بالغ بر ۲۵۰ متر و مساحت ۲۲۵ متر در ۲ طبقه ساخته شده‌است.

 

موزه استادشهریار

در این موزه بیش از ۵۰۰ قطعه از آثار و نیز وسایل شخصی استاد شهریار شامل کتاب، دستخط و انواع یادبودها و هدایای داخلی و خارجی به همراه لوازم زندگی این شاعر تبریزی در موزه به نمایش گذاشته شده‌است.بعد از درکذشت استاد این خانه در سال 1370 به موزه مذکور تبدیل شد و با همکاری خانواده ایشان تمامی وسایل استاد به این موزه تحویل داده شد.همچنین طی فراخوانی از مردم علاقمند خواسته شد تا هر یادگاری که از استاد شهریار دارند به موزه این شاعر فراموش نشدنی اهدا نمایند.

 قسمت زیرزمین موزه استاد شهریار، عکس‌ها و تصاویری از استاد شهریار، بخش سمعی-بصری و قسمت مخصوص استراحت میهمانان و بازدیدکنندگان را شامل می شود..

در بخش فوقانی نیز که در واقع بخش اصلی و قدیمی‌تر موزه ادبی استاد شهریار به‌شمار می‌رود، بخش‌هایی چون بخش اسناد قدیمی، عکس‌ها، دست‌نوشته‌ها، وسایل شخصی شامل لباس‌ها، کتاب‌ها، لوازم‌التحریر، رختخواب و بستر استراحت استاد، تالار پذیرایی منزل استاد، هدایا، لوح‌های تقدیر و تندیس‌های این شاعر بزرگ قرار گرفته‌است.

همچنین در این موزه  سه تار معروف این شاعر بزرگ و آثار خط نستعلیق وی در معرض دید عموم قرار گرفته‌است.

خانه استاد شهریار در سال ۱۳۸۶ توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با شماره ۲۲۷۲۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

You can post your comments about this place and participate in the rating. This can help your friends to make a more accurate choice. But you need to register or login.