ajax loader
simorghland

10:39:27pm

1403 / khordad (3) / 27

Spring

Sunday

Animal name of the year: Whale

Until the beginning of Spring:

The name of the spectacular region:

زيارتگاه امامزاده سَیّد بهاءالدين محمد شيخ شبان

باستانی

Isfahan province

City Name:bon

Hours and kilometers to Isfahan:h--- k

User Points :

روستاي شيخ شبان، از توابع شهرستان بن در استان چهارمحال و بختياري قرار دارد.امامزاده سيد بهاء الدين محمد یکی از فرزندان حضرت حمزه بن امام ‌موسي بن‌ جعفر (ع) است که در دره‌اي زيبا و در دهانه كوه بلند و سرسبزي در جنوب غربي این روستا واقع شده است.

شجره نامه امامزاده شیخ شبان: « شيخ ‌شبان » به معناي « چوپان بزرگ » است. نقل کرده اند که آن حضرت از سوی یوسف بن حجاج ثقفی، حاکم اصفهان تحت تعقیب قرار گرفت، از جور آن حکام ظالم در لباس مبدل و به صورت گمنام زندگي مي کردند که در يكی از روستاهای اطراف اصفهان با محمود شعيب( از اعراب خراسان) آشنا شد و از او مي خواهد جهت امرار معاش کاري را به ايشان واگذار نمايد؛ محمود شعيب چون اطلاعی از مقام ایشان نداشته است موافقت كرده و یک گله گوسفند در اختیار او قرار میدهد حضرت در طول ييلاق و قشلاق به عنوان چوپان گله را اداره می نمود. مکان ييلاق ايل محمود شعيب در محلي به نام روستاي مرغ‌ آشنا  و مكان قشلاقي در روستاهاي اطراف اصفهان بوده است، از این جهت مشهور به شيخ ‌شبان شد.

معماری امامزاده شیخ شبان: بنای تاریخی ساختمان امامزاده به دوران صفوی و قاجار بر می گردد.دارای کتیبه ای تاریخ دار است. و در سالهای اخیر مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.پلان این بنا به صورت مستطیل شکل است در ورودی ساختمان ایوانی قرار دارد که رو به شمال واقع شده است که برای رسیدن به این ایوان باید از پنج پله گذر کرد. که در طرفین آن دومناره، به ارتفاع 12 متر که با کاشی تزیین شده است مشاهده میشود در دو طرف ورودی دو اتاق که مخصوص کفش داری هستند ، قرار دارد. پس از ورود به داخل ساختمان می توان شبان را دید ابعاد شبستان 22×22متر است و با کاشی های خشتی تزیین شده است.اتاق مرقد به صورت هشت ضلعی به ابعاد هر ضلع دو متر است، که گوشواره هایی که در زاو یه های آن قرار دارد،  آن را به دایره تبدیل نموده و گنبدی عظیم بر روری آن استوار است.گنبد بنا به شکل کلاه خود و دارای قطر  8 متر و ارتفاع 3 متر از داخل و 10متر از خارج است.در وسط بقعه ضریحی از جنس طلا و آب نقره نصب گردیده است که بر روی آن نوشته شده : (ضریح مطهر حضرت امامزاده سید بهاء الدین محمد توسط اداره کل حج و اوقاف و امور خیریه استان چهارمحال و بختیاری و همکاری هیات امنا امامزاده از محل نذورات مردم در سال 1411هجری قمری مصادف با سال 1369هجری شمسی ساخته شد. ساخت وقلمزنی سید محسن احمدی و رحمت الله احمدی و بهنام کبیری)

امکانات امامزاده شیخ شبان: در نزدیکی آن رودخانه ای واقع شده است که میتوانید اوقات خوشی را در کنار آن بگذرانید همچنین این مکان خطوط ایرانسل و همراه اول در این مکان سرویس دهی اولیه دارد این مکان دارای سرویس بهداشتی نیز میباشد.

بهترین زمان بازدید: بازدید از این امامزاده رایگان است و بدون پرداخت هیچ هزینه ای می توانید وارد آن شوید. به علت آب و هوای مناسبی که این محل دارد میتوانیددر آنجا چادر بزنید و زمان طولانی ای را در آنجا سپری کنید بهترین زمان باز دید از این منطقه از اردیبهشت تا مردادماه میباشد.

 

You can post your comments about this place and participate in the rating. This can help your friends to make a more accurate choice. But you need to register or login.