ajax loader
simorghland

10:37:02pm

1403 / khordad (3) / 27

Spring

Sunday

Animal name of the year: Whale

Until the beginning of Spring:

The name of the spectacular region:

زيارتگاه امامزاده سَیّد محمّد بارده

باستانی

Isfahan province

City Name:bon

Hours and kilometers to Isfahan:h--- k

User Points :

امامزاده سیّد محمّد بارده در ضلع شرقی روستای بارده از توابع شهرستان بن قرار دارد، که میان دو کوه نساه و برآفتاب، بنا گردیده است و به دلیل چشمه های خنک اطراف ومناظر زیبا و دلنواز کوهستانی و آب وهوای مطلوب منطقه، سالانه پذیرای هزاران زائر و گردشگر از نقاط مختلف می باشد.

شجره نامه امامزاده سیّد محمّد بارده: چون خلفای عباسی با اولاد و اعقاب ائمه ی اطهار دشمنی علنی داشتند پس از به شهادت رسیدن علی ابن موسی الرضا (ع) کلیه امامزاده ها برای مقابله و رویارویی با دشمنان اسلام و گشترش مذهب شیعه و ریشه کن کردن ظلم و بیدادگری عباسیان، با کاروان های متعدد و در زمان های مختلف رو به ولایت عجم نهادند و در مدت پانصد سال و اندی خلافت عباسیان و جنگ و جدال با آل ابوتراب (ع)، سرانجام خود و یارانشان،هر یک در گوشه ای از خاک ایران به دست دشمنان شهید شدند.
سید محمد(ع) با دو نفر دلاور به نام های شیخ طاهر و شیخ قاسم در جنگ با ملک یوسف فرزند ملک خورشید برآمدند و امامزاده به درجه رفیع شهادت نائل گردید و آن دو نفر شجاع آن حضرت بر اثر جراحات وارده بر پیکر مطهرشان به کوه های مجاور متواری شدند. و پس از چندی شیخ طاهر و شیخ قاسم به یاری مردم منطقه پیکر مطهر آن حضرت را در محل شهادتشان در ضلع شرقی روستای بارده به خاک سپردند.

معماری امامزاده سیّد محمّد بارده: بنای تاریخی امامزاده به دوره ی صفویه باز میگردد و اخیراً مورد بازسازی و مرمت نیز قرار گرفته است.اتاق مرقد ابعادی برابر ۸×۸ متر و دارای دو درب در طرف جنوب و مشرق است، ضخامت دیوار بیش از یک متر و چهار زاویه ی اتاق با ایجاد چهار گوشواره به دایره تبدیل شده و گنبد بنا، بر آن استوار شده است. که این گنبد از داخل قطرش برابر با ۷متر ،ارتفاع ۳/۵ و از خارج ارتفاع ۸/۵ متر دارد. در بالای مدخل جنوبی ،پنجره مشبک چوبی قرار دارد که نشان میدهد بقعه در دوره ی قاجار تعمیر شده است. کف و آزاره بقعه تا ارتفاع ۲/۲۰ متر با سنگ مرمر تزئین شده و الباقی گچ اندود است.
در وسط اتاق ، ضریح عالی از نوع آب طلا و نقره دیده میشود که اشعار هفت بند محتشم کاشانی در بالای آن حکاکی شده و در روی درِ آن کتیبه قلمزنی شده :
(ضریح مطهر سیّد محّمد از نوادگان حضرت امام موسی کاظم علیّه السّلام واقع در روستای بارده با همّت و تلاش هیئت امنا امامزاده و تحت نظارت و سرپرستی مدیریت واوقاف و امور خیریّه استان در سال یک هزار و سیصد و هفتاد و هشت احداث و نصب گردید. طراحی و ساخت بهنام کبیری سامانی،قلمزنی سیّد مرتضی احمدی)

امکانات رفاهی امزاده سیّد محمّد بارده:جاده آسفالت، حمل و نقل،اسکان، زائرسرا و سکوهای نشیمن و استراحت زائران و گردشگران، سرویس بهداشتی، تسهیلات و امکانات تفریحی، چشمه های خنک، آب آشامیدنی لوله کشی شده و … 

You can post your comments about this place and participate in the rating. This can help your friends to make a more accurate choice. But you need to register or login.