ajax loader
simorghland

04:24:07am

1403 / tir (4) / 1

Summer

Friday

Animal name of the year: Whale

Until the beginning of Spring:

The name of the spectacular region:

دره عشق

طبیعی

Isfahan province

City Name:ardal

Hours and kilometers to Isfahan:h--- k

User Points :

دره‌ عشق یکی از این مناطق بی‌نظیر و خارق‌العاده در استان چهار محال بختیاری است که سالانه جمع زیادی از مسافران و گردشگران را به سوی خود می کشاند. در گوشه گوشه دره، شالیزارها و درختان انار به چشم می‌خورد و آب‌وهوایی بسیار متنوع دارد؛جالب است بدانید که هم می‌توان آب‌وهوای گرم مرکز ایران را در آن تجربه کرد و هم می‌توان از آب‌وهوای سرد کوهستان در آن لذت برد در هر صورت همین اختلاف دما باعث شده تا حتی جنس سنگ ها ، شیب و شکل دامنه ها ،دیواره های صخره ها و پوشش گیاهی هم با هم متفاوت باشد.آبشار دره عشق، دارای بلندایی بیش از ۱۰۰ متر است و با سرعتی بسیار از عمق کوه به بیرون تراوش می‌کند. آبی بسیار گوارا، سبک، زلال و بی‌نیاز به تصویه که نوشیدن آن بسیار لذت‌بخش است.

روستاهایی که در این منطقۀ زیبا و افسانه ای قرار دارند عبارت اند از: دورک، دره عشق، دره بید، دره یاس، سررک، گل‌کله، سرکون پایین، سرکون بالا،معدن، پوراز، برنجگان، گل سفید و جوزستان 

منطقۀ حفاظت شدۀ هلن:

وسعت این منطقه 40 هزار هکتار است که جنگل‌های وسیعی از بلوط را در خود جای داده و برای حیواناتی مانند خرگوش، شغال، گراز، خرس قهوه‌ای، عقاب طلایی،مار افعی،  تشی و غیره مکانی امن فراهم کرده است. دلیل نام گذاری این منطقه، پرستاری آمریکایی به نام هلن است که در سال ۱۹۳۱ در اینجا به مداوای مردم می‌پرداخته است.

دلیل نام گذاری دره عشق:

 بر اساس آنچه مردم محلی درباره اینجا می‌گویند، در زمان های گذشته ۲ نفر دلباخته و عاشق هم می شوند که یکی از آن ها در یک سمت دره و نفر دیگر در سمت دیگر دره بوده است، که به دلیل نبود پل، امکان وصال آن‌ها وجود نداشته است و سرانجام تنها راه رسیدن به یکدیگر را رفتن به داخل آب رودخانه و گذر از آن می‌یابند اما این عشق بی نتیجه میماند و هر دوی آن ها غرق میشوند.

عده ای نیز معتقد هستند که به دلیل زیبایی‌های بی‌حد‌و اندازه اش که در گوشه‌وکنار دره دیده می‌شود و انسان را می‌تواند عاشق طبیعت اینجا کند از همین روی به این مکان دره عشق میگویند.

آبشار دره عشق:

آبشار دره عشق که در لیست بلندترین آبشارهای ایران قرار دارد و با ارتفاعی بیش از 100متر از دل کوه باسرعت زیاد به بیرون میجهد. در كنار این آبشار رود كارون به آرامی در جریان است و در تركیب با انارستان‌ها و شالیزارهای دره عشق و دورک شاهپوری، فضای بسیار زیبا و شگفت انگیزی را به‌وجود می‌‌آورد. این آبشار ازجاذبه های گردشگری اردل به شمار می‌رود و در اكثر فصول سال به ویژه بهار بازدید از آن مناسب است.

راه رسیدن به دره عشق:

برای رسیدن به دره عشق باید دل به جاده شهرکرد به ایذه بزنیم و وارد جاده ای که پر از درخت های بلوط در دامنه های زاگرس (این جاده لقب خطرناک ترین و پر پیچ و خم ترین جاده ی ایران را دارد.) شوید سپس باید راهتان را به سمت روستای جوزان و بعد دروک کج کنید ادامه ی مسیر این روستا شما را به دره ی پر از عشق، دره عشق شهرکرد می رساند.

رفتن به آبشار دره عشق آسان نیست و باید خود را به روستای دره عشق برسانید، از روی پل به آن سمت رودخانه بروید و به اندازه یک ساعت پیاده‌روی داشته باشید تا در نهایت بتوانید خود را به آبشار دره عشق برسانید.

امکانات دره عشق:

طبیعت‌گردی، کوهنوردی، پیاده‌روی،دوچرخه‌سواری کوهستان، ماهیگیری و ورزش‌ رفتینگ

 در مسیر رسیدن به آبشار دره‌ عشق، پلی از جنس سیم وجود دارد که در روستای «دو پلان» بنا شده است. این پل سیمی کوچ‌رو، و به‌عنوان میراثی کهن، از آن محافظت می‌شود. این پل بسیار ضخیم است و از ۸ رشته‌ سیم ساخته شده است، که آن را با استفاده از میخچه‌های فلزی بسیار محکم به طرفین دره وصل کرده‌اند کف و دیواره‌ کوتاه پل را با کمک تخته‌های چوبی، پوشانده‌‌اند که در روزگار گذشته راه عبوری و تردد عشایر کوچ‌نشین بوده است ولی امروزه از آن استفاده‌ای نمی‌شود. تماشای رودخانه‌ خروشان در زیر پل، در نوع خود هیجان‌انگیز و جالب است.

بهترین زمان سفر به دره عشق:

در فصل زیبا و رنگارنگ بهار، تصویری رویایی از طبیعت بکر و ناب دره‌ عشق، در مقابل دیدگان مسافران و گردشگران به نمایش گذاشته شود

You can post your comments about this place and participate in the rating. This can help your friends to make a more accurate choice. But you need to register or login.