ajax loader
simorghland

05:20:38am

1403 / tir (4) / 1

Summer

Friday

Animal name of the year: Whale

Until the beginning of Spring:

The name of the spectacular region:

گنبد عالی ابرکوه

باستانی

Isfahan province

City Name:Abarkuh

Hours and kilometers to Isfahan:h--- k

User Points :

گنبد عالی ابرکوه یکی از آثار دیدنی منحصر به فرد و زیبای شهرستان ابرکوه است که بر بالای صخره های طبیعی جاده یزد-ابرقو قرار گرفته است.این اثرتاریخی نخستین اثر ثبت شده استان یزد به شمار می رود. گنبد عالی یکی از نفایس معماری ایران است که در دوره دیلمیان( به عقیده برخی کارشناسان سجوقیان) و به دست عمید الدین شمس الدوله دیلمی ، بنا گردید.

 

 تاریخچه بنا

گنبد عالی ابرقو در عصر سلجوقی بنا شد ولی چون آرامگاه فردی از خاندان دیلمی بوده است، آن را با اسلوب معماری دیلمی بنا کرده اند. کتیبه گنبد تاریخ بنای این مکان را سال 448 ه.ق توصیف می کند.با این وجود این گنبد دارای استحکام بسیار بالا بوده و در طول تاریخ با وجود بلایای طبیعی تا حدود زیادی سالم مانده است.

 

 معماری بنا

گنبد عالی دارای هشت ضلع می باشد که گنبد بر فراز آن قرار گرفته است.مقبره مذکور از سنگ ساروج بنا و برروی تخت گاهی چهارگوش قرار گرفته است.همچنین گنبد آن از جنس سنگ و قوسی شکل می باشد.در داخل گنبد سرداب بزرگی قرار دارد که ورودی آن نیز در داخل گنبد قرار دارد.کتیبه زیبای آجری در پای گلوی گنبد یکی از جالب ترین آثار باقیمانده از این بقعه به شمار می رود.مصالح ساختمانی بنا ، سنگ های طبیعی کوهستان و ساروج است که بر فراز صخره های طبیعی کوهستان بنا شده . به همین علت با وجود زلزله های پی در پی منطقه کوچک ترین خللی در ارکان آن بوجود نیامده است .

 

این اثر ماندگار در سال ۱۳۱۲ به شماره ۱۹۵ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد .

You can post your comments about this place and participate in the rating. This can help your friends to make a more accurate choice. But you need to register or login.