ajax loader
simorghland

06:58:20pm

1403 / tir (4) / 25

Summer

Monday

Animal name of the year: Whale

Until the beginning of Spring:

The name of the spectacular region:

غار سراب امید آباد

طبیعی

Isfahan province

City Name:farsan

Hours and kilometers to Isfahan:h--- k

User Points :

غار سراب، در روستای امید آباد از توابع شهرستان فارسان در استان چهار محال بختیاری قرار دارد. این غار سرچشمه‌ رودخانه سراب است. که  26 متر ارتفاع دارد، و دارای دو دهانه، که برای وارد شدن به آن می توان از دهانه جلویی استفاده کنیم و زمانی که به آخر آن رسیدیم، از دهانه عقبی خارج شویم.دهانۀ ورودی غار سراب بسیار کوچک است و برای ورود به آن باید به صورت خمیده حرکت نمود. پس از عبور از مسیر اولیه غار که تنگ و تاریک است، ارتفاع غار زیاد میشود در بعضی از نقاط ارتفاع به 15متر هم میرسد در ادامه به دوتالار و چندین مسیر میرسید که باید مسیر خود را برگزینید، وجود قندیل های آهکی در دالان غار نیز زیبایی آن را چندین برابر کرده است. در تمام قسمت های غار آب جاری ست که در میان سکوت غار جوی فوق العاده را ایجاد میکند در غار سراب سه حوضچۀ آب وجود دارد که برای عبور از آن نیاز به تجهیزات غواصی، طناب، قایق های بادی کوچک و تیوپ است. از دهانه پایانی غار، آب سرد و خنکی جاری میشود که از سر چشمه درون غار، نشات می گیرد. دهانه اصلی این غار در میان گون های وحشی قرار دارد، ارتفاع صخره های اطراف دهانه غار  50 متر بالاتر از چشمه است.

غار سراب در دستۀ غارهای نیمه دشوار قرار میگیرد و عبور از آن ساده نمیباشد بیشترین مسیر پیمایشی که تا کنون از این غار به ثبت رسیده است 650متر بوده است و برای عبور از این غار حدود 5ساعت زمان نیاز است.

بیشینۀ تاریخی غار سراب امیرآباد:

غار سراب از قدمت بسیار زیادی برخوردار است و به جرات می توانیم بگوییم هزاران سال طول کشیده است تا قندیل های آهکی درون غار ساخته شده اند. به همین جهت زمین شناسان اهمیت زیادی برای این مکان قائل هستند. اما در حالت کلی می توانیم غار را مربوط دوران کرتاسه بدانیم . در بخش های بالایی غار سراب امیر آباد فارسان مارن هایی با رنگ های زرد و قهوه ای به وجود آمده است.سازمان میراث فرهنگی این غار را به دلیل قدمتش ثبت ملی کرده است، شماره ثبت این غار 300 می باشد. 

راههای دسترسی به غار سراب امیر آباد:

از جاده آسفالت تا خود غار حدود 30دقیقه راه است که 20 دقیقه آن جاده خاکی و بقیه راه در حال حاضر جز پیاده‌روی امکان رفتن با هیچ وسیله دیگری وجود ندارد. 

You can post your comments about this place and participate in the rating. This can help your friends to make a more accurate choice. But you need to register or login.